Tepelné čerpadlo je tým „najzelenším zariadením“ na výrobu tepla a chladu aj v porovnaní s fotovoltanickými kolektormi. Nestráca účinnosť ani po rokoch svojej prevádzky a odhadovaná životnosť je min. 20 rokov. Taktiež nestráca účinnosť keď je vonku počas zimných mesiacov zatiahnutá obloha, pretože na jeho účinnosť pri najpoužívanejších tepelných čerpadlách vzduch – voda , má vplyv iba vonkajšia teplota a tá môže byť dostatočné vysoká ja keď vonku nesvieti slnko. Teploty do -7°C považujeme za teploty, pri ktorých má tepelné čerpadlo ešte stále vysokú efektivitu. A navyše tepelným čerpadlo môžete aj chladiť počas horúcich letných mesiacov.

Ako sme už spomínali, najpoužívanejšie tepelné čerpadlo je vzduch – voda, z dôvodu že toto tepelné čerpadlo odoberá tepelnú energiu z vonkajšieho vzduchu, ktorého je všade dostatok. Pri tomto type tepelného čerpadla je veľmi dôležitý návrh, s ktorým Vám veľmi radi pomôžeme a poradíme.

Tepelné čerpadlo pracuje na princípe chladničky, alebo klimatizácie s tým rozdielom, že energiu získanú z vonkajšieho vzduchu odovzdáva do vody, ktorá potom vykuruje dané miestnosti. Pozrite si nasledovné video, ktoré zobrazuje princíp tepelných čerpadiel:

  1. vzduch – vzduch: klasická klimatizácia
  2. vzduch – voda: MONOBLOCK (vonkajšia jednotka ohrieva vodu priamo pre vykurovací systém v rodinnom dome)
  3. vzduch – voda: Split Systém
  4. Vzduch – vzduch a zároveň vzduch – voda: jedinečný EHS Split Systém SAMSUNG (k tepelnému čerpadlu sú doplnené klimatizačné jednotky)
  5. VRF DVMS pre veľké aplikácie: od 12,1 kW do 200 kW a viac a je možné pripojiť aj Hydrobox na vysokú teplotu do 75°C

SAMSUNG_princip_a_efektivita_tepelneho_cerpadla_EHS

Prečo je budúcnosť vykurovania v tepelných čerpadlách? A ešte ako bonus získate možnosť chaldenia. Ako pracuje tepelné čerpadlo.V dnešnej dobe je zmena počasia príliš rýchla a extrémy bývajú príliš veľké ako aj v zime, tak aj v lete. Odpoveďou na tieto rýchle a extrémne zmeny môže byť vykurovanie a chladnie tepelným čerpadlom, ktoré vám zebezpečí pohodu v zime aj v lete. Ďaľším dôvodom je, že od 1. 1. 2016 sa požiadavky opäť sprísnili a rodinné domy sa musia stavať ako ultranízkoenergetické (40,7 kWh/m² a rok na vykurovanie). Po roku 2020, teda od 1. 1. 2021 budú musieť nové rodinné domy splniť požiadavku takmer nulovej spotreby energie (presnejšie, nemali by spotrebovať na vykurovanie viac než 20,4 kWh/m² za rok). Tepelné čerpadlá a hlavne vzduch – voda sú jedinou odpoveďou na tieto dve naliehavé požiadavky a sú najekologickejším, bezobslužným a stále dostupným obnoviteľným zdrojom tepla s najnižšími prevádzkovými nákladmi na vykurovanie a prípravu teplej vody. Získavajú energiu z vonkajšieho vzduchu, ktorá je všade dostupná (Princíp získavania energie a fungovania je vysvetlený v priloženom videu). Elektrické kúrenie je 4 až 5x nákladnejšie na prevádzku. Pevné palivá majú svoje obmedzenia, sú pracné na prevádzku a vytvárajú veľa emisií. Plyn je oveľa menej ekologický a jeho budúcnosť je otázna. Úspora napriek použitiu tepelného čerpadla nemusí byť uspokojivá z dôvodu zlého návrhu a inštalácie a naše skúsenosti z množstva inštalácií sú dôvodom záruky. Sme k dispozícií na msd@msdcompany.sk, alebo www.msdcompany.sk

Uverejnil používateľ MSD Company Pondelok 25. septembra 2017

 

Aká bude návratnosť mojej investície?

Návratnosť tepelného čerpadla na vykurovaní v porovnaní s plynovým kotlom býva 4 až 5 rokov, avšak môže byť aj menej v prípade, že získate štátnu dotáciu od SIEA. V porovnaní s elektro-kotlom sú to 2 roky. Návratnosť si sami môžete porovnať aj v časti „Aké budú prevádzkové náklady“.

 

Ako získať štátnu podporu od SIEA?

Rodinné a bytové domy sa môžu uchádzať o podporu formou príspevku na inštaláciu malých zariadení – tepelných čerpadiel, vďaka národnému projektu Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) s názvom „Zelená domácnostiam.“

Podporu je možné získať len prostredníctvom odborne spôsobilej osoby, ktorá splnia požadované podmienky a uzatvoria so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) zmluvu o preplácaní poukážok. 

Naša spoločnosť je odborne a technicky spôsobilá a máme uzavretú zmluvu so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) a tepelné čerpadlá TOSHIBA a SAMSUNG sú zaradené v zozname produktov, na ktoré je možné žiadať dotáciu. Výška dotácie je vždy udávaná na našich stránkach pri jednotlivých produktoch.

O poukážky je možné požiadať na stránke SIEA na internetovej adrese: http://zelenadomacnostiam.sk, a len počas otvoreného kola, ale predtým už musíte mať vybrané typ tepelného čerpadla, prípadne aj dodávateľa.

Na našich stránkach nájdete produkty označené symbolom zeleného domčeka, na ktoré sa vzťahuje príspevok na inštaláciu malých zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov (OZE) zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ale určite by ste sa mali poradiť s našimi odborníkmi o vhodnosti použitia tepelného čerpadla a celkových nákladov na inštaláciu.

 

Aké tepelné čerpadlo potrebujem a aká bude potom celková kúpna cena?

Najrýchlejší a najprehľadnejší spôsob, ako vyčísliť nielen Vašu kúpnu cenu je dať si vypracovať cenovú ponuku našimi odborníkmi, ktorí majú naozaj veľké skúsenosti.

Kontaktovať nás môžete:

e-mail: msd@msdcompany.sk
Mobil: +421 903 718 008

  • Z cenníkovej ceny tepelných čerpadiel poskytujeme min. zľavu ako bonus 20% aj pre všetkých, ktorí nebudú, alebo nemôžu žiadať o štátnu podporu na obnoviteľné zdroje. 
  • Pre tých, ktorí získajú štátnu dotáciu na tepelné čerpadlo, bude z tejto zľavnenej ceny ešte odpočítaná štátna dotácia. Na našich stránkach je táto výška zľavy už vyčíslená a odpočítaná.
  • Najlepší spôsob, ako mať prehľad aké zariadenie potrebujete a aká bude konečná kúpna cena je dať si vypracovať ponuku našimi odborníkmi, ktorí sú vyškoleny Slovenským chladiarenským zväzov a majú certifikát EPHA na návrh tepelných čerpadiel.

Navyše ako bonus na všetky tepelné čerpadlá môžete získať aj 5 ročnú záruku za podmienky pravidelných ročných kontrol na tepelnom čerpadle.

 

Aké budú prevádzkové náklady?

Na predbežné vyčíslenie prevádzkových nákladov je nutná konzultácia s našimi odborníkmi, ktorí vám vypracujú nielen cenovú ponuku, ale pomocou návrhových programov od spoločností TOSHIBA a SAMSUNG Vám vypočítajú aj prevádzkové náklady na vykurovanie tepelným čerpadlom.

Tabuľka výpočtu nákladov

h
dobre
priemer
zle
Vykurovacie médium
Náklady
Účinnosť
kWh
35
Watt/m²
50
Watt/m²
Watt/m²
Drevo
0.04
312.05
312.05
312.05
Zemný plyn
0.04
312.05
312.05
312.05
Vykurovací olej
0.04
312.05
312.05
312.05
Tekutý plyn
0.04
312.05
312.05
312.05
Tepelné čerpadlo na vzduch
0.04
312.05
312.05
312.05
Čierne uhlie
0.04
312.05
312.05
312.05
Palety
0.04
312.05
312.05
312.05
Diaľkový teplovod
0.04
312.05
312.05
312.05
Estia
0.04
312.05
312.05
312.05
0.09 kWh
0%
0.09 kWh
náklady na vykurovanie / deň
57.13
57.13
57.13
57.13
57.13
57.13
náklady na vykurovanie / mesiac
57.13
57.13
57.13
57.13
57.13
57.13
náklady na vykurovanie / rok
57.13
57.13
57.13
57.13
57.13
57.13